close
close

Montana High School Divisional Tennis Results

Southern AA Divisional Tennis

Placement games (top four advance to state)

championship: Qayl Kujala, Helena, d. Izabell Barr, Bozeman, 4-6, 6-0, 6-2.

Third place: Ida Lunden, Bozeman, d. Nelly Clevenger, Helena, 6-2, 6-1.

Championship: Alex Mansour/Olivia Mansour, Gallatin, d. Alexis LaMeres/Sara Sanford, Bozeman, 6-3, 6-2.

People also read…

  • While warming up on the field, the Billings Outlaws learn that the game at Rapid City has been canceled
  • Montana State's lacrosse club stuns No. 1 Air Force to play for its first national title
  • Montana softball coach Melanie Meuchel is resigning
  • Former Montana State star Great Oobor commits to Danny Sprinkle-coached Washington in big NIL deal
  • Levi Janacaro of Missoula presents Montana's legacy jersey No. 37 to Trevin Gradney of Billings
  • Scoreboard: High School Track and Field Results (May 11)
  • Athletics best performances 2024 in Montana (May 14)
  • Montana State's lacrosse club defeats St. Thomas to win its first national championship
  • In a nutshell, literally: Montana State men win first Big Sky outdoor title in 19 years
  • Torin Jeske of Bozeman is moving from the Montana Tech Orediggers to the Montana Grizzlies
  • State C Golf: Broadus and Scobey make history by dethroning Manhattan Christian
  • Guide to the 2024 Class B State Golf Tournaments
  • State B Golf: Day 1 ends with two narrow solo leads; Jefferson boys, Lone Peak girls, top team racing
  • State B Golf: Leevi Bohrer and Ari Judd ignite in solo wins; Jefferson boys, Lone Peak girls team champs
  • State baseball: The Southwest trio of Butte, Hamilton and Florence-Carlton will face Belgrade in the semifinals

Third place: Matched to play 5/18 in Bozeman

Championship: Mason McCarthy, Bozeman, d. Ryan Ashley, Capital, 6-2, 6-2.

Third place: Harrison Rotar, Bozeman, d. Matt Swank, Gallatin, 6-1, 6-2.

Championship: Oliver Ward and Collin Gross, Bozeman, d. Emerson Fry and Jonas Overton, Gallatin, 6-4, 6-4.

third place: Dean Gunderson and Dylan Rosenzweig, Gallatin, d. Ed Coleman and Ethan Walsh, Helena, 6-1, 6-1.

Eastern AA Divisional Tennis

Team results: Billings Skyview 36, Billings West 31, Billings Senior 24, Belgrade 18.

Championship: Isabelle Rogge, senior, d. Leah Light, Skyview, 6-2, 6-3.

Third place: Marin Meyer, senior, d. Jenner Mathison, West, 6-4, 6-2.

Championship: Bailey/Biehl, Skyview, d. Abrams/Berger, West, 6-1, 6-3.

Third place: McCauley/McMahon, Belgrade d. Miller/Bauer, Skyview, 6-3, 6-1.

Team results: Billings West 52, Billings Skyview 30, Billings Senior 18, Belgrade 10.

Championship: Grant Wassmer, West, d. Ty Graham, West, 6-4, 3-6, 6-3.

Third place: AJ Chidester, Belgrade, d Caleb Binkley, senior, 6-3, 6-2.

Championship: Miller/Piccioni, Skyview, d. Abrams/Hurst, West, 6-2, 6-4.

Third place: Paulsen/Worthington, West, d. Allies/Dunn, West, 6-0, 6-1.

Southwest A Division Tennis

Hamilton 54, Dillon 29, Corvallis 26, Stevensville 19, Butte Central 17.

Championship: Andy Purcell, Hamilton, d. Angus Trangmoe, Stevensville, 6-0, 6-3.

Third place: Owen McPartland, Butte Central, d. Pierce Yaskus, Corvallis, 6-2, 6-4.

Championship: Finn Dufresne/Jason Chaplin, Hamilton the Elder Jon Hernandez-Puga/Carson Fluckiger, Dillon, 6-3, 7-5.

Third place: Emmett Allsop/Brannon Fehr, Columbia Falls d. Isaac Sandall and Zach Sandall, Dillon, 6-3, 6-1.

Hamilton 61, Corvallis 51, Dillon 17, Stevensville 12, Butte Central 4.

Championship: Ciara Hanley, Hamilton, d. Tallulah Pinjuv, Hamilton, 6-2, 0-6, 6-3.

Third place: Dakota Powell, Corvallis, d. Ava Wilcox, Corvallis, 6-1, 6-1.

Championship: Jayde Venema/Brecklyn Jessop, Corvalis, died Emma Hollingsworth/Glen Wolf, Hamilton.

Third place: Codie Clarke/Charlie Holmes, Hamilton, d. Aubrey Hawley, Cayenne McCabe, Dillon, 7-6 (7-2), 6-3.

Anna Harden

Learn More →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *